Nechoď proti sobě

Většinou hledáme možnosti řešení, až když je nám ouvej a cítíme velmi silně, že je něco v nepořádku. Tak dlouho jde člověk proti sobě, až musí dostat velmi silný impuls pro změnu.

Na druhou stranu, není se co divit. V řádech tisíciletí je člověk vystaven různým útokům, nedostatku a je na boj o život jaksi zvyklý. Zvykli jsme si žít ve velmi silném utažení, v pocitu jakési deky, vypnutí a nevnímání sebe sama. Hrajeme různé hry mezi sebou, abychom se necítili sami či měli iluzorní pocit jistoty.

Já osobně vnímám práci na sobě jako určitou výchovu. Pracuji na nejlepší verzi sebe sama, ne z pocitu méněcennosti, ale vnitřního nepohodlí, které prostě nehodlám žít, protože je mi můj život velmi drahý. A s tím, jak se měním já metodou JIH®, vnímám, jak má život vypadat v komunikaci, v přístupu k ostatním a jaký přístup od ostatních chci vnímat vůči mě samotné.

Jaká omezení tě mohou potkat na cestě osobního rozvoje?

  1. Měníš sebe kvůli druhým.

Tento přístup má svá omezení v tom, že pokud se nevěnuješ sobě, práci na vztahu k sobě samotné, narazíš na to, že tě život k tomu tak či tak dovede. Díky Bohu za to, protože ty jsi pro sebe ta nejdůležitější osoba na světě.

2. Pracuješ na sobě, abys neměla emoce a řešila vše v klidu.

Pak po sobě chceš, by ses potlačila. Aby to nevyhovující zmizelo a ty to necítila. Ale osobní rozvoj je tu k tomu, aby si ožila. Cítila život v sobě, zažívala radost a cítila lásku a vedení, které ti dá vše, po čem toužíš. Emoce tě vedou k řešení dané situace. Ukazují ti nerovnováhu ve vztazích – kde dáváš moc a kde za to nic nechceš. Zamysli se nad tím.

Jak z toho ven?

Práce na sobě je o pochopení principů života. Objevování toho, co je skutečná pravda v lásce a nabírání uvědomění a síly umět se za sebe postavit.

Pokud jsou tvé emoční reakce tak silné, že je to to, co tě vždy vtáhne zpět, opět pochopení je to, co nejen uvolní přetlak, ale také ti dá vědomí, proč ony reakce přichází.

Příklad:

Něco chci a vždy jdu do totálního ublížení, pláče, křiku, musím si to vynutit a nevěřím, že se mi toho dostane. Ať už jde o výchovu nebo komunikaci s partnerem.

Nejprve si uvědomím (a můžu se k situaci vrátit i retrospektivně), že mám potřebu si věci vynucovat. Když půjdu hlouběji, zjistím, že mám strach, že mi nebude vyhověno. Cítím se méněcenně a vlastně má hodnota je nulová, protože nevěřím, že se mi může dostat obyčejných věcí jako pochopení, vyhovění. Podvědomě ani za svou péči o druhé nic nechci a tak vyvolávám u druhých opovržení.

A jsme u sebehodnoty. Pokud se cítím takto mizerně vůči někomu, nadřazuji jej před sebe. Je pro mě pokladem v životě, mým osobním Bohem, který má vždy pravdu a jeho rozhodnutí o mě je v jeho rukou. Já miluji a za tu lásku jsem tak vděčná, že přehlížím, že proudí jen jedním směrem. Ale principem lásky je to, že je bezpodmínečná a pro všechny. Pak je to láska v pravdě.

Když půjdeme dál, zjistíme, že energie, na kterou kývu je daného člověka, který je silně přesvědčen o své pravdě, nedovoluje být soucitný, aby náhodou nebyl oslaben, ponížen. Manipuluje. Vytváří dojem své dokonalosti.

Energie se sundá a mě se uleví, objevuji svou energii, ve které vím, kdo jsem já a mohu se za sebe postavit. Vnímám sebe sama a v této energii je mi velmi příjemně, nemám pocit marnosti, ani toho, že jsem mizerný člověk. Vnímám svou hodnotu.

Když se příště situace zopakuje, už vím, že celá situace není jen o mě, ale i o daném člověku. Nepřebírám zodpovědnost za celou situaci, ale předávám část zodpovědnosti i druhé osobě. Můžu použít větu: „Vracím mu jeho energii.“ Tím jeho hry nemají na mě vliv a já se vracím do své energie, kdy vnímám, jak má situace vypadat, vnímám u sebe svou hodnotu, energii, která vyjadřuje podněty ke spolupráci a laskavosti. Energie mnou vydaná, se mi vrací.

Když nejsou výsledky hned

Samozřejmě se může stát, že takový pokrok přichází pozvolna a já mohu naskočit do situace postaru, ale jsem k sobě laskavá a vnímám svůj vývoj, progres, vážím si svých posunů a nevytvářím další tlak, že ještě není hotovo. Dovolím si postupně objevovat, vnímat, co se odehrává ve mně a už mám na to slova, vědomě se sebou pracuji.

Mít slova ke svým pocitům je obrovská výhra pro tvůj život. Vždy víš, co se v dané situaci odehrává a jak se cítíš. Pojmenováním si můžeš sama ulevit, nebo pomoci jinému člověku pochopit a posunout situace, které nejsou příjemné.

I v tobě je ukrytý poklad

To, co tě teď omezuje, je balast, který slouží pro tvůj vývoj. Uvnitř tebe je ale skutečný potenciál měnit své okolí i svět. Obohacovat. Ale bez toho, aniž bys viděla svou hodnotu to nepůjde. A bez té cesty by sis možná toho daru, který v tobě je, ani nevážila. Dovol si prožívat lásku k sobě. Zní to sentimentálně, možná ohraně, ale to je jediná cesta, která tě vyvede z toho, co ti ubližuje.

Pokud si na to objevování netroufneš sama, nabízím ti spolupráci. Otevírám Školu života, kde různá témata probereme ze všech stran pro tvou úlevu, a nebo se objednej na terapii, kde půjdeme velmi hluboko tak, aby se tvůj život postavil na tvé nohy a ty mohla začít objevovat sebe sama.

Nikola Usvaldová
Jmenuji se Nikola Usvaldová a pracuji metodou J.I.H. - jasné informace hned vnímáním emocí. Uvolňuji energie tam, kde stagnují, dělám život lepším, snadnějším a vkládám každému do rukou příležitost tvořit si svůj vlastní život podle svých představ.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.